مدیران خودروعصر اعتبار

یک کارشناس:

بازار مسکن معمولاً در پاییز آرام است

عصر ساختمان- یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه در فصل تابستان معمولاً تعداد معاملات به سقف و در پاییز به کف می رسد گفت: به نظر می رسد در سه ماه آینده بازار آرام تری را نسبت به شش ماهه ابتدایی سال داشته باشیم.

بازار مسکن معمولاً در پاییز آرام است
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، مهدی روانشادنیا اظهار کرد: به نظر نمی رسد در نیمه دوم سال با افت شدید شاخص بورس مواجه باشیم و به همین دلیل سرمایه ها از بازار سهام به سمت مسکن نخواهد آمد.  البته نوسانات همه بازارها ناشی از نرخ برابری ریال با سایر ارزها است که متاسفانه با افت مواجه شده است. به بیان دیگر عوامل طبیعی، تعیین کننده وضعیت فعلی بازارهای مسکن، طلا، ارز و بورس نیست بلکه رشد این بازارها از کاهش ارزش ریال  نشأت می گیرد.

  وی افزود: مقایسه میانگین قیمت مسکن تهران در مرداد ماه 1399 با مرداد ماه 1396 نشان می دهد که قیمت مسکن نسبت به سال قبل پنج برابر شده است. برای خرید یک واحد 75 متری به طور متوسط باید 1.8 میلیارد تومان هزینه بپردازید که تامین این مبلغ از توان بسیاری از اقشار، خارج است. طبیعتاً باید منتظر باشیم تا در نیمه دوم سال تعداد معاملات نیز کاهش پیدا کند. با این حال نمی‌توان نسبت به کاهش قیمت مسکن خوشبین بود.

  این کارشناس بازار مسکن در مقایسه نرخ برابری هر متر مسکن در تهران با نرخ سکه خاطر نشان کرد:  سال 1388 یک متر مسکن در شهر تهران به طور متوسط هفت سکه ارزش داشت که در مردادماه 1399 به دو سکه رسیده است.  یعنی اگر 11 سال پیش کسی در بازار سکه سرمایه گذاری می کرد هم‌اکنون سود بیشتری نسبت به  مسکن به دست می آورد.

  روانشادنیا درباره چشم انداز در خصوص ارزش ریال گفت: در چنین شرایطی نمی‌توان با قطعیت از وضعیت آینده  بازارها صحبت کرد.

  وی درباره وضعیت معاملات مسکن در نیمه دوم سال جاری یادآور شد:  به طور سنتی در فصل تابستان بیشترین تعداد معاملات انجام می شود. رتبه دوم به فصل زمستان اختصاص دارد و پاییز و بهار در رده های آخر قرار دارند.  بنابراین می توان انتظار داشت که بازار مسکن از نظر تعداد معاملات در سه ماهه پاییز آرام باشد و خرید و فروش در زمستان افزایش پیدا کند.

  به گزارش ایسنا، مردادماه امسال میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران به 23 میلیون و 100 هزار تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل 77.4 درصد و نسبت به ماه قبل 10.5 درصد افزایش را نشان می‌دهد. بر اساس اعلام بانک مرکزی، همچنین در مردادماه 1399 تعداد معاملات مسکن شهر تهران به 9080 فقره رسیده که نسبت به ماه گذشته 35.4 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 175.8 درصد افزایش داشته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو