مدیران خودروعصر اعتبار

دبیر کانون انبوه سازان مطرح کرد؛

اثر نوسان مصالح بر قیمت مسکن ملی

عصر ساختمان- یک کارشناس مسکن با بیان اینکه طی ۹ ماه گذشته هزینه مصالح ساختمانی تا پایان مرحله اسکلت ۱۴۰ درصد افزایش یافته است گفت: به اعتقاد من قیمت هر متر مربع مسکن ملی بیش از ۲.۷ میلیون تومان خواهد بود.

اثر نوسان مصالح بر قیمت مسکن ملی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، فرشید پورحاجت اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی در سال گذشته قیمت هر متر مربع واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی را بین 2.5 تا 3.5 میلیون تومان اعلام و در روزهای اخیر نیز این مبلغ را بر اساس هزینه های سه ماهه دوم سال جاری 2.7 میلیون تومان اعلام کرد. این در حالی است که طی 9 ماه گذشته مقدار افزایش قیمت نهاده های ساختمانی مرتبط با مرحله اسکلت 140 درصد بوده و قطعا قیمت تمام شده بخش قابل توجهی از واحدهای اقدام ملی بیش از 2.7 میلیون تومان خواهد بود.

  وی افزود: از سه ماهه چهارم سال 1398 تا سه ماهه دوم سال 1399 قیمت هر کیلوگرم میلگرد از حدود 6100 تومان به 12 هزار و 500 تومان رسیده است. قیمت هر متر مکعب بتن نیز از 220 هزار تومان به 330 هزار تومان افزایش یافته است. نرخ شاسی تیرچه که در سه ماهه چهارم سال گذشته کیلویی 7900 تومان بوده به 15 هزار و 500 تومان رسیده است. دستمزد اجرای اسکلت، متری90 هزار تومان بوده که هم اکنون متری 120 هزار تومان شده و هر عدد یونولیت که قیمت آن در سه ماهه چهارم سال قبل 30 هزار تومان بوده به 80 هزار تومان رسیده است.

  دبیر کانون انبوه سازان با بیان اینکه هزینه های مذکور فقط مربوط به پایان مرحله اسکلت می شود و به دلیل نوسانات مکرر نمی توانیم برآوردی از هزینه های پروژه در پایان مرحله نازک کاری ارایه دهیم گفت: در حوزه شیرآلات ساختمانی در یک ماه گذشت افزایش 50 درصدی قیمت رخ داده و در کاشی و سرامیک هم با رشد مواجه شدیم. فعال بخش خصوصی که باید برآورد دقیقی درخصوص بازده سرمایه داشته باشد نمی تواند رقم دقیقی برای پایان پروژه اعلام کند. با این وضعیت چطور مسئولان نرخ مسکن ملی را دقیق محاسبه کرده اند؟

  پورحاجت با طرح این ادعا که تعداد واحدهای طرح اقدام ملی بر اساس تفاهم نامه ها و ثبت نامی ها به بیش از یک میلیون واحد رسیده است گفت: وزارت راه و شهرسازی باید آمار دقیقی از تعداد واحدهای در دست اقدام، در حال اجرا، میزان پیشرفت و تعداد واحدهای به مرحله افتتاح رسیده اعلام کند.

  این کارشناس مسکن تاکید کرد: قیمت متری 2.7 میلیون تومان که مسئولان اعلام کرده اند هزینه پیمانکاری است که قیمت تمام شده 20 تا 40 درصد افزایش می یابد. به طور مثال اگر یک آپارتمان 75 متری 20 متر مشاعات داشته باشد هزینه آن محاسبه و به مبلغ نهایی افزوده خواهد شد.

  طرح اقدام ملی تولید و عرضه 400 هزار واحد مسکونی، شهریور 1398 با حضور رئیس جمهور آغاز شد. البته در برخی از مناطق از پایان سال 1397 کلید خورده بود. در قالب این طرح تا نیمه اردیبهشت ماه 1399 برای 300 هزار واحد تامین زمین شده و 230 هزار واحد مراحل اجرایی را طی می‌کند. پیشتر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود اولین واحدهای مسکن ملی در بعضی مناطق کشور، مردادماه امسال تحویل می شود. اما هنوز این اقدام انجام نشده است.

  در این خصوص روز 25 شهریور ماه محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت که با پایان ماه صفر اولین واحدهای مسکن ملی افتتاح خواهد شد. در مرحله اول متوسط واریزی هر نفر حدود 40 میلیون تومان است. گفته می‌شود در شهر جدید پرند 1246 واحد مسکن ملی، در هشتگرد 96 واحد و در گلبهار 300 واحد با ارزش حدود 52 میلیارد تومان آماده افتتاح است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی