مدیران خودروعصر اعتبار

لوکس‌نشینان چقدر از درآمد بودجه ۹۹ را تامین می‌کنند؟

عصر ساختمان- به گفته اقتصاددانان، اخذ مالیات از خانه و خودروهای لوکس می‌تواند برای دولت درآمدزایی چشمگیری داشته باشد که با تصویب این موضوع از سوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹، می‌توان تاحدودی به جبران کاهش درآمدهای نفتی در لایحه بودجه سال ۹۹ امیدوار بود.

لوکس‌نشینان چقدر از درآمد بودجه ۹۹ را تامین می‌کنند؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، 17 آذرماه رئیس جمهور لایحه بودجه سال 1399 را به مجلس تقدیم کرد که توجه به منابع جایگزین درآمدهای نفتی اعم از واگذاری دارایی‌های مالی و سرمایه‌ای و اخذ مالیات از جمله موضوعات قابل بحث در این لایحه بودجه است.

  طبق گفت‌وگوهایی که با جمعی از کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان در راستای تحلیل لایحه بودجه 99 داشته ایم، منابعی همچون واگذاری دارایی‌های مالی و سرمایه‌ای که دولت برای درآمدزایی درنظر گرفته، چندان عملیاتی نخواهند شد و در کل بهترین جایگزین درآمدهای نفتی از سوی کارشنسان مالیات و اصلاح نظام مالیاتی است.

  به گفته اقتصاددانان، دولت باید از معافیت‌ها و فرارهای مالیاتی درآمدزایی کند، نه اینکه از مالیات‌دهندگان بیشتر مالیات بگیرد. به عنوان نمونه باید معافیت هنرمندان از مالیات لغو شود، زیرا 10 درصد از آن‌ها درآمدهای خیلی بالایی دارند و طبیعی است که مشمول مالیات شوند.

  همچنین، برخی از کارشناسان اقتصادی، منابع درآمدی جایگزین برای درآمدزایی دولت را اخذ مالیات از گروهای ثروتمند جامعه، ماشین‌ها و خانه‌های لوکس عنوان می‌کنند که در نتیجه این امر، رشد و عدالت اجتماعی در جامعه محقق خواهد شد.

  در این راستا اخیرا کمیسیون تلفیق مجلس مصوب کرده که واحدهای مسکونی و انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین واقع در ایران در سال 99 و 98 مشمول مالیات بر دارایی سالانه شوند.

  نرخ خانه‌های مشمول مالیات

  براین اساس، هر واحد مسکونی با احتساب عرصه و اعیان با ارزش روز معادل 100 میلیارد ریال و بیشتر به نرخ‌های زیر مشمول مالیات بر دارایی است:

  1. نسبت به مازاد 100 میلیارد ریال تا 150 میلیارد ریال، یک در هزار

  2. نسبت به مازاد 150 میلیارد ریال تا 250 میلیارد ریال، دو در هزار

  3. نسبت به مازاد 250 میلیارد ریال تا 400 میلیارد ریال، سه در هزار،

  4. نسبت به مازاد 400 میلیارد ریال تا 600 میلیارد ریال، چهار در هزار

  5. نسبت به مازاد 600 میلیارد ریال به بالا، پنج در هزار

  به گفته نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 99، در محاسبه مالیات موضوع این بند هر واحد مسکونی یک مستغل محسوب و جداگانه مشمول مالیات است.

  نرخ خودروهای مشمول مالیات

  همچنین، طبق مصوبه کمیسیون تلفیق انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به ارزش 10 میلیارد ریال و بیشتر بر اساس ارزش روز خودرو به نرخ‌های زیر مشمول مالیات بر دارایی است:

  1. نسبت به مازاد 10 میلیارد ریال و تا 15 میلیارد ریال، 0.5 درصد

  2. نسبت به مازاد 15 میلیارد ریال تا 30 میلیارد ریال، یک درصد

  3. نسبت به مازاد 30 میلیارد ریال به بالا، 1.5 درصد

  کدام خودرو و واحدهای مسکونی معاف از مالیات هستند؟

  علاوه براین، طبق مصوبه کمیسیون تلفیق مواردی همچون واحدهای مسکونی در حال ساخت، املاک و خودروها در سال تملک، واحدهای مسکونی و خودروهای متعلق به اشخاص، خودروهای تولید و مونتاژ داخل قبل از فروش توسط کارخانجات سازنده و مونتاژ کننده و خودروهای وارداتی قبل از فروش توسط نمایندگان رسمی، از این نوع مالیات معاف هستند.

  بنابراین این گزارش، با توجه به اظهارات کارشناسان اقتصادی درباره اهمیت اخذ مالیات از خانه و خودروهای لوکس در راستای درآمدزایی برای دولت در لایحه بودجه 99، با تصویب این نوع مالیات از سوی کمیسیون تلفیق بودجه تا حدودی می‌توان از به جبران کاهش درآمدهای نفتی در بودجه سال آینده و درآمدزایی منابع جایگزین آن امیدوار بود. زیرا به گفته اقتصاددانان، دولت با تصویب این نوع مالیات می‌تواند درآمد زیادی را کسب کند.

  همچنین، با تصویب این نوع مالیات، دیگر فشار اخذ مالیات بر افراد ضعیف جامعه و فعالان اقتصادی نخواهد بود، بلکه به جای اخذ مالیات بیشتر از مؤدیان معافیت‌ها کشف می‌شوند و پایه مالیاتی گسترش می‌یایند تا هر کس طبق درآمد و میزان سرمایه خود مالیات بپردازد. در نتیجه از پیامدهای مثبت این امر می‌توان به عدم رکود اقتصادی، کاهش معافیت‌های و فرارهای مالیاتی و... اشاره کرد.

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۳ ماه پیش
  آرشیو