مدیران خودروعصر اعتبار

اولین قدمها برای ارتقای خانه‌سازی در ایران

عصر ساختمان- در شرایطی که عمر مفید ساختمانها در ایران عقبگرد داشته و روشهای سنتی منجر به کاهش کیفیت، طولانی شدن فرآیند ساخت و افزایش قیمت مسکن می‌شود، دولت سیزدهم قصد دارد با استفاده از ظرفیت طرح جهش تولید و تامین مسکن، با استفاده از تکنولوژی شرکتهای خارجی، صنعت ساختمان در ایران را ارتقا دهد؛ در این زمینه مذاکراتی با چند شرکت خارجی از جمله شرکتهای چینی جریان دارد که هنوز به نتیجه نرسیده است.

اولین قدمها برای ارتقای خانه‌سازی در ایران
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایسنا، همپا نبودن پیشرفت صنعت ساختمان در ایران با کشورهای توسعه‌یافته، وزارت راه و شهرسازی را بر آن داشته تا از فناوری کشورهای دیگر در این زمینه استفاده کند. هفته قبل وزیر راه و شهرسازی در یک همایش ضمن انتقاد از کیفیت مسکن مهر گفت که ساخت و ساز مسکن در ایران در سطح 3 است؛ در حالی که ساخت و ساز در دنیا در سطح 8 انجام می‌شود.

  جدا از آنکه سنتی‌سازی منجر به طولانی شدن فرآیند ساخت می‌شود و با توجه به تورم دائمی در ایران که به افزایش قیمت تمام شده مسکن می‌انجامد، به اذعان فعالان صنعت ساختمان، اوضاع کیفیت سازه‌ها در ایران چندان جالب نیست. احمد خرم ـ رییس سابق سازمان نظام مهندسی ـ گفته بود: حدود 50 سال قبل عمر مفید ساختمانها در ایران 30 سال بود که با آمریکا برابری می کرد. حالا آمریکایی ها این عدد را به بالای 100 سال رسانده‌اند. اما بر اساس اعلام آزمایشگاه فنی و مکانیک، عمر مفید ساختمانها در ایران از حدود 32 سال به 26 سال کاهش پیدا کرده است.

  هم‌اکنون در ایران شرکتهایی ساختمانی وجود دارند که به شکل صنعتی فعالیت می‌کنند اما تعدادشان چندان زیاد نیست که تاثیر مهمی در کلیت بازار ایجاد کند. مردادماه امسال اتفاق امیدوارکننده‌ای از سوی وزارت دفاع رقم خورد که پروژه ملی طرح صنعتی‌سازی ساختمان را آغاز کرد. اعلام شد که در این طرح، چرخه احداث یک ساختمان 12طبقه با زیر بنای حدود 11 هزار متر مربع با ظرفیت تقریبی 70 واحد آپارتمان  از 3 سال  به حدود 6 ماه کاهش می‌یابد.

  از طرف دیگر هیچ‌کس حتی انبوه‌سازان داخلی با استفاده از تجارب دیگر کشورها برای پیشرفت علمی و تکنیکی صنعت ساختمان مشکلی ندارد. فرشید پورحاجت ـ دبیر کانون انبوه سازان ـ در این خصوص به ایسنا گفت که ما از ورود تکنولوژی ساخت به کشور استقبال می‌کنیم.

  اواخر مهرماه امسال شنیده شد که مذاکراتی با شرکتهای چینی برای اجرای پروژه جهش تولید و تامین مسکن در جریان است. سپس محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ ضمن تایید مذاکره با چینی‌ها گفت که آنها قرار است تکنولوژی بیاورند نه اینکه بسازند. اخیرا هم رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ گفته است: قرار نیست که چینی‌ها کارگر به ایران بیاورند، یا مهندس یا مصالح ساختمانی وارد کشور کنند. چینی‌ها فناوری‌های نوین ساخت‌وساز را به ایران می‌آورند.

  قاسمی امروز هم در گفت‌وگویی بیان کرد: ضرورت دارد صنعت ساختمان از نظر کیفیت، قیمت و سرعت در ساخت متحول شود. باید از شیوه‌های نوین در ساخت بهره‌مند شویم زیرا بخشی از شیوه‌های سنتی زمانبر، فاقد کیفیت لازم و سرعت است که ملاک‌عمل در اجرای تولید مسکن است.

  درخصوص جدیدترین رایزنی‌ها با شرکتهای خارجی برای اجرای طرحهای مسکن در ایران شنیده می‌شود که مذاکره با شرکتهای چینی، ترک و چند کشور دیگر در جریان است که هنوز به نتیجه خاصی نرسیده است.   آنطور که مسئولان می‌گویند هدف اصلی، انتقال تکنولوژی است که بتوانیم در صنعت ساختمان کشور تحول ایجاد کنیم و در حقیقت از این فرصت ساخت انبوه مسکن برای ارتقای صنعت ساختمان کشور استفاده شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی